RAHVATANTS MÄRJAMAAL LÄBI AEGADE

        Märjamaal on teadaolevalt läbi aegade tegutsenud rahvatantsurühm.
        1951.aasta 1. jaanuarist nimetati endine rahvamaja Märjamaa Rajooni Kultuurimajaks. Tööle asus kolm koosseisulist töötajat. Instruktori ametil hakkas tööle Ly Tammel, kelle ülesandeks oli maja ja piirkonnaklubide taidluskollektiivide organiseerimine.
        Tuult tiibadesse sai segarühm. Algrakukene oli olemas, kus mäletatavasti tantsisid Liidia Liiv, Linda Tomingas, Leida ja Karl Elki, Leida ja Vambola Lillemaa, Laine Johanson, Loviise ja Kustas Lund (kahjuks meestantsijate nimesid ei tea). Rühma juhendas Märjamaa Keskkooli õpetaja Helmi Uibopuu.
        Rahvatantsutraditsiooni algust loen kultuurimaja nimetuse saamisega. On olnud ainuke kollektiiv, kes on järjepidevust hoidnud käesoleva ajani. Helmi Uibopuu juhendas kollektiivi 1951-1953.
        Järgmine juhendaja oli Raimo Kaljumäe, kes tõi rühma repertuaari ka teiste rahvaste tantse. Järgmised juhid olid taas Helmi Uibopuu 1956-1958 ja Evi Jaago - keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja. Rühmas tantsis kaasa kultuuritöötaja Ly Tammel, kelle ülesandeks oli kollektiivi sisene töökorraldus.
        1959. aastal hakkas rühma juhendama Ly Tammel, kelle käe all tegutsesid erinevad koosseisud.
        1996.aastal tähistas rühm 45 aastapäeva. 1997.a said rühmas kasvanud tublid noored Ilona Noor ja Riho Pohla kuulutatud uuteks juhtideks.
       Tantsurühm on tantsinud pikkade aastate jooksul kõikidel vabariiklikel rahvakunstiõhtutel. Esinemisi on olnud Leedus, Lätis, Rootsis, Soomes, väga paljudes Eestimaa laululavadel, osaletud festivalidel.
        Hopsani nimi saadi "Ruhnu süidi" hopsani sammust.
        Staažikaid tantsijaid on palju. Osa neist tantsib praegu veteranide rühmas Laaberjalg, kelle juhendaja on Lilli Teesalu.
        Tubliks juhiks tantsis end Karin Andesalu, kes juhendab naisrühma Ülejala Sussisahistajad ja lasterühmi. Tiina Kokemägi on samuti lasterühmade juhendaja. Senini tegutseb väsimatu Evi Jaago, kelle juhendada on Haimre rahvamaja naisrühmad.

                                                                                                  LY TAMMEL